piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie z wiceprezydentem miasta Kutno, Panem Zbigniewem Wdowiakiem

17.01.2019r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników "Spotkań
przy szabasowych świecach - polsko - żydowska przeszłość naszego miasta", realizujących Kutnowskie Granty Oświatowe ph. "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga".
W tym dniu odwiedził nas Pan Zbigniew Wdowiak - wiceprezydent naszego miasta. Opowiadał nam o polsko-żydowskiej przeszłości Kutna. Dowiedzieliśmy się
o żydowskich twórcach i muzykach, bez których polska kultura byłaby bardzo uboga. Dzięki żydowskim pisarzom powstało wiele utworów dla dzieci. Pisali je jedni
z najbardziej znanych twórców - Jan Brzechwa i Julian Tuwim.
Po raz pierwszy usłyszeliśmy też o tym, że Kutno było kiedyś miastem prywatnym, które przyciągało licznymi przywilejami Żydów, chcących tu prowadzić interesy.
Rozmawialiśmy również o Antonim Troczewskim, który nie darzył sympatią Żydów. Ciekawostką było to, że i on, i Szalom Asz otrzymali w dwudziestoleciu międzywojennym Order Polonia Restituta, ustanowiony 1921 w celu nagrodzenia zasług położonych w służbie dla państwa i społeczeństwa.
Pan Zbigniew Wdowiak opowiedział o muzyku jazzowym, Zaharze Mironie, zdobywcy nagrody Grammy. Wspomnił również o innych znanych ludziach żydowskiego pochodzenia m.in. Perecu, Lem, Zamenhofie.
Od wiceprezydenta Kutna usłyszeliśmy historię z jego życia. Opowiadała
o spotkaniu z synem esesmana podczas wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau
w Oświęcimiu.

Spotkanie bardzo nam się podobało. Cała grupa podziękowała naszemu gościowi za możliwość obcowania z historią naszego regionu (i nie tylko)
w niecodzienny sposób.



Czytaj więcej >

Szalom Asz

             Jednym z tematów naszych spotkań było życie Szaloma Asza. Dowiedizeliśmy się, że Szalom Asz urodził się w 1880 roku w Kutnie, a zmarł 1957 roku w Londynie.  Był żydowskim dramaturgiem, prozaikiem, pisarzem oraz eseistą piszącym w języku jidysz. Był najmłodszym dzieckiem w swojej rodzinie. W związku, że czytał książki ,,nieprzydatne'' dla religii żydowskiej został wyrzucony z ich społeczności. Jego ojcem był Mojsze Asz który zajmował się handlem bydła, matką Malka Widowska, która prowadziła dom. Odebrał tradycyjne  wykształcenie, później zdobywał wiedzę na własną rękę. Osiedlił się w Warszawie w 1900 roku gdzie napisał ,,Der Jid'' oraz ,,Mojszele''. W 1903 roku Szalom poślubił Matyldę (Madzię) Szapiro. Z żoną doczekał się potomstwa w postaci córki Ruth synów Nathan'a, Moses'a i Johana W 1938 roku osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Został nominowany do nagrody nobla w dziedzinie literatury oraz National Book Award: Literatura piękna.





Czytaj więcej >

piątek, 11 stycznia 2019

Komu zawdzięczamy, że dziś Kutno to miasto róż?

28 XI 2018 roku, podczas kolejnych zajęć grantowych „Spotkania przy szabasowych świecach – polsko-żydowska przeszłość naszego miasta”, udaliśmy się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki  Publicznej. Towarzyszyły nam nasze opiekunki, p. Joanna Lach-Skrzynecka oraz p. Iwona Pietrzak.
Na spotkaniu, które trwało ok. 2 godzin, mieliśmy okazję obejrzeć bardzo ciekawy film przedstawiający historię  Aarona Ejzyka. Wcześniej jednak wysłuchaliśmy interesującej opowieści p. Andrzeja Olewnika o życiu tego kutnowskiego hodowcy róż. To, że dziś nasze miasto nazywane jest miastem róż, zawdzięczamy właśnie Ejzykowi, dzięki któremu Kutno zasłynęło z hodowli tych kwiatów.
Najbardziej zapadającym w pamięć fragmentem filmu była relacja o pracy w ogrodzie pełnym róż i innych kwiatów (hodowali też bzy i lilie) z firmy Ejzyków. Dowiedzieliśmy się także, jaką osobą  był sam Aaron Ejzyk. Jak się okazuje, to człowiek o wielkim sercu, który uczynił wiele dobrego dla innych. Troszczył się o swoich pracowników, wspólnie z nimi świętował, byli dla niego ważni.
Po zajęciach w MiPBP wiemy, jakie odmiany róż rosły kiedyś w Kutnie, jakie miały kolory oraz jak się nazywały. Wiemy też, komu zawdzięczamy, że dziś Kutno to miasto róż. 
Po zakończeniu spotkania powróciliśmy całą grupą do szkoły. I chociaż było bardzo mroźnie, nasze serca rozgrzane były historią o kutnowskich różach…


Czytaj więcej >

Spotkanie z Szalomem Aszem i panią Grażyną Baranowaską

22.11.2018r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników ”Spotkań przy szabasowych świecach (…)”, realizujących Kutnowskie Granty Oświatowe ph. Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.
Tym razem nasz grant uświetniła swoją obecnością pani Grażyna Baranowska - były pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, a przede wszystkim pasjonatka tematyki żydowskiej, szczególnie Szaloma Asza.
Spotkanie rozpoczęliśmy od poczęstunku – chałki, która, o czym nie wszyscy wiedzą, jest tradycyjnym pieczywem żydowskim.
Pani Baranowska opowiedziała nam o życiu Szaloma Asza, wybitnego żydowskiego pisarza, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla, a pochodzącego z naszego miasta.
- Co sprawiło, że zainteresowała się Pani Szalomem Aszem? – zainteresowała się jedna z uczennic.
- Babcia – odpowiedziała po krótkim namyśle pani Baranowska. – Mieszkała w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 7, w żydowskiej kamienicy. Opowiadałami o swoich sąsiadach, wśród których mieszkała, o ich zwyczajach, świętach, o wybitnym żydowskim pisarzu, który dzieciństwo spędził w Kutnie. Te opowieści fascynowały mnie swoją egzotyką, tajemniczym klimatem. Później, już jako pracownik biblioteki, natknęłam się na „Miasteczko” i inne opowiadania Asza,i bardzo mnie one poruszyły…
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pani Baranowska przykuła naszą uwagę barwnymi opowieściami. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy bliżej życie i twórczość Szaloma Asza, za co jej dziękujemy :)

Czytaj więcej >

Warsztaty taneczne z choreografem

W sobotę 24.11.2018 roku uczestnicy naszego grantu brali udział w  warsztatach muzyczno-tanecznych prowadzonych przez choreografa zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, p. Patrycję Lichą.  
Kilkugodzinne intensywne zajęcia odbywały się na hali sportowej. Uczestnicy warsztatów szybko nauczyli się dwóch tańców żydowskich do piosenek pt.: "Hashual", "Hora nirkoda", "Ballada zamayan".
Zajęcia odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze, dzięki której nasi uczniowie poznali muzyczno-taneczny wątek kultury żydowskiej. Pani Patrycja narzuciła dość szybkie tempo, ale młodzież była bardzo pojętna. Już po kilkunastu minutach tańczyła dopiero co poznany układ.
Tańce żydowskie są zespołowe, tańczy się je najczęściej w kole. Sprzyja to integracji grupy, poza tym nikt nie czuje się osamotniony. „Było świetnie!”. „Super zajęcia!” - takie komentarze pojawiły się wśród uczestników po zakończeniu spotkania. Pani choreograf również nas pochwaliła: „Imponuje mi wasze zaangażowanie. Mimo że nie wszyscy mają wysokie predyspozycje do tańca, ważne są chęci. A tych nie brakowało! Chciałabym mieć zawsze takich uczestników na swoich zajęciach!”
Oprócz „grantowiczów”, w pewnym momencie na zajęciach tańczyły także dzieci z II klasy, które odbywały w tym dniu zajęcia z „Pitagorasa”. Zachęciła je prawdopodobnie słyszana aż na holu głównym skoczna muzyka.
Zajęcia odbywają się cyklicznie. Zachęcamy do uczestnictwa w nich w czwartki od godziny 14:30 do 16:00. 

Czytaj więcej >

Lekcja historii w muzeum

15.11.2018r. grupa uczniów realizujących grant Spotkania przy szabasowych świecach -polsko-żydowska przeszłość naszego miasta” udała się do Muzeum Regionalnego w Kutnie na pierwszą lekcję muzealną.
Było to drugie spotkanie prowadzone w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych ph. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Wraz z Paniami Joanną Lach-Skrzynecką oraz Iwoną Pietrzak wysłuchaliśmy ciekawej opowieści dotyczącej losów kutnowskich Żydów.
Zajęcia były dla nas fascynujące. Prowadzący, Pan Kazimierz Świrszcz rozpoczął spotkanie od przedstawienia nam interesujących faktów dotyczących religii żydowskiej. Mogliśmy dowiedzieć się: kim był rabin, co to jest synagoga oraz z czego składa się Tora. Mieliśmy również okazję odpowiadać na zadawane nam pytania. Prowadzący urozmaicił swoją wypowiedź zdjęciami, które przeniosły nas do dawnych czasów i pogłębiały naszą wiedzę o losach Żydów podczas II wojny światowej.
Lekcja bardzo nas wzruszyła oraz zachęciła do dalszego zgłębiania wiedzy na ten temat. Po godzinnym spotkaniu wróciliśmy do szkoły pod opieką naszych nauczycieli. Nie możemy się już doczekać kolejnych zajęć grantowych we wspólnym gronie.
Czytaj więcej >

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia