piątek, 11 stycznia 2019

Komu zawdzięczamy, że dziś Kutno to miasto róż?

28 XI 2018 roku, podczas kolejnych zajęć grantowych „Spotkania przy szabasowych świecach – polsko-żydowska przeszłość naszego miasta”, udaliśmy się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki  Publicznej. Towarzyszyły nam nasze opiekunki, p. Joanna Lach-Skrzynecka oraz p. Iwona Pietrzak.
Na spotkaniu, które trwało ok. 2 godzin, mieliśmy okazję obejrzeć bardzo ciekawy film przedstawiający historię  Aarona Ejzyka. Wcześniej jednak wysłuchaliśmy interesującej opowieści p. Andrzeja Olewnika o życiu tego kutnowskiego hodowcy róż. To, że dziś nasze miasto nazywane jest miastem róż, zawdzięczamy właśnie Ejzykowi, dzięki któremu Kutno zasłynęło z hodowli tych kwiatów.
Najbardziej zapadającym w pamięć fragmentem filmu była relacja o pracy w ogrodzie pełnym róż i innych kwiatów (hodowali też bzy i lilie) z firmy Ejzyków. Dowiedzieliśmy się także, jaką osobą  był sam Aaron Ejzyk. Jak się okazuje, to człowiek o wielkim sercu, który uczynił wiele dobrego dla innych. Troszczył się o swoich pracowników, wspólnie z nimi świętował, byli dla niego ważni.
Po zajęciach w MiPBP wiemy, jakie odmiany róż rosły kiedyś w Kutnie, jakie miały kolory oraz jak się nazywały. Wiemy też, komu zawdzięczamy, że dziś Kutno to miasto róż. 
Po zakończeniu spotkania powróciliśmy całą grupą do szkoły. I chociaż było bardzo mroźnie, nasze serca rozgrzane były historią o kutnowskich różach…


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia