Pesach to największe i najstarsze żydowskie święto. Obchodzone jest na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Głównym elementem jest wieczerza sederowa z odczytywaniem Hegady– historii wyjścia z Egiptu, która rozpoczyna się od słów: „Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie...”. Pesach jest przez Żydów nazywany także świętem wolności. W tym roku Pesach przypada od wieczoru 30 marca do wieczoru 7 kwietnia.
Sederowy stół
- Maca: 3 mace przykryte ozdobną serwetką – Maca przaśny chleb używany w zassie Paschy.
- Sederowy talerz: kawałek mięsa z kością (może być nóżka z kurczaka, upieczona, gotowa do spożycia – przypomnienie ofiar paschalnych składanych w Świątyni).
- Maror i karpas: gorzkie zioła – zwykle tarty chrzan i natka zielonej pietruszki, cykoria oraz naczynie ze słoną wodą – symbole gorzkiego życia Żydów w niewoli i smaku łez.
- Beica: jajko ugotowane lub upieczone, nie obrane – symbol zbiorowego losu ludności, symbol płodności i woli przetrwania, na przekór wszystkim tym, którzy chcieli zniszczyć Naród Żydowski.
- Charoset: to słodka, brązowa pasta przyrządzana z jabłek, rodzynek, miodu i orzechów. Jest symbolem zaprawy, używanej do budowy przez uwięzionych w Egipcie Izraelitów. Słowo „charoset” pochodzi od hebrajskiego słowa cheres oznaczającego glinę.
- Wino, lub sok winogronowy (czerwony).
- Na środku stołu kielich dla Proroka Eliasza, zwiastun nadejścia Mesjasza.
- Przy każdym nakryciu kielich, do czterech błogosławieństw, symbol czterech zapowiedzi, które usłyszał Mojżesz na pustyni przy gorejącym krzewie.
„Wyprowadzę was spod ciężaru robót w Egipcie i
wyratuję was z niewoli.
Wybawię was okazując wielką moc i wielkie wyroki.
Wezmę was dla Siebie jako naród, będę dla was Bogiem”.
Podczas Sederu napełniany jest jednak i piąty kielich. Nalewa się do niego czerwone, słodkie wino – co ma symbolizować krew baranka, którą oznaczano odrzwia domów Izraelitów podczas ostatniej plagi egipskiej – lecz nie jest ono wypijane. Kielich jest przeznaczony dla proroka Eliasza, który – według tradycji – ma przybyć tuż przed Mesjaszem. Żydzi czekają więc na spełnienie ostatniej, największej obietnicy:
„Zaprowadzę was do ziemi, którą przysiągłem dać Abrahamowi, Icchakowi i Jaakowowi”. Do tej obietnicy nawiązują słowa wypowiadane tradycyjnie na zakończenie Sederu: „Na przyszły rok – w Jerozolimie!”.
Charoset
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz